BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip kenkia alkoholis

                                               


                                                             Kaip kenkia alkoholis?


           Garbinamas ir smerkiamas. Mėgstamas ir geidžiamas. Daug prisidedantis formuojant lietuvio stereotipą. O ką daryti, kai valandos iki naujo bokalo virsta kančia. Ką daryti, kai tau šlykštu žiūrėti į girtą, bet laisvą žmogų, kuris elgiasi kaip jam norisi. Mūsų visuomenė baisiausiai maištavo prieš tabako reklamą, bet dabar mėgaujamės nebe laukiniais arkliais ir kaubojais, o kvietimu keistis ar išbandyti kažką vyriško, gal ir priverčia suklūsti, bet tai tik alkoholis. Tas pats, kuris penktadieninį miestą paverčia kovų arena, kur vaikai stiklinėmis akimis tiki esą Lietuvos ateitis. Mano nuomone,  alkoholis padaro mus panašius į vaikus. Mes tampame naivūs, lyg Kalėdų seneliu tikintis vaikutis prieš šventę, stiprūs, nes pamiršta įvertinti varžovą, ir laisvi, nes greičiau besisukantis pasaulis tampa daug artimesnis ir mielesnis. Senovės graikai gerdavo skiestą vyną, kad išlaisvintų savo mintis, dabar geriama, kad išlaisvintų visa kita. Kad liktum išgirstas, alkoholis tau suteikia teisę rėkti, jei nori būti suprastas, jis tave atvers ir galėsi sakyti tai, ką tikrai norėjai pasakyti. Jei turi begalę problemų, žinai, kas padės jas užmiršti, deja ne visada suvokiame, kad ryte problema grįš kartu su galvos skausmu. Nesiruošiu moralais atpratint jus nuo šio ,,malonumo‘‘. Aš pabandysiu paaiškint, ką padaro alkoholis tau. O po to seks tavo ėjimas.

 

Šnekėjausi su bendrosios praktikos gydytoją Daiva Matijošaitiene.

 Kaip alkoholis veikia organizmą?

 Daiva Matijošaitienė : Alkoholis daro didelę žalą mums organizmams. Ypač jauniems organizmams. Alkoholis visada sužaloja ir sunaikina tam tikrą kepenų, smegenų ir kitų organų dalelių skaičių. Jauni organizmai daug jautriau reaguoja į alkoholio patekimą į organizmą. Pirmiausia poveikis smegenims. Sutrinka koordinacija, atmintis, mąstymas. Alkoholis veikia smegenis, periferinę nervų sistemą, kepenis, širdį, kraujagysles. Pirmiausia aišku smegenims, tai ir charakterio pasikeitimai, gali atsirasti epilepsiją, atminties sutrikimai, mąstymo sutrikimai, širdies kraujagyslių pakitimus, gali būti infarktinė ar priešinfarktinė būseną, raumenų suglėbimą, kepenis, nes visi nuodai patekę į organizmą patenka į kepenis, sutrikdo kepenų fermentinę veiklą ir turi įtakos virškinimui, vėliau žmogus nebetoleruoja ne tik alkoholio bet ir aštresnio maisto. Taip pat susilpnina imunitetą, sukelia odos infekcijas. Mediciniškai jaunas organizmas nėra labai pažeidžiamas, bet daugiau matosi socialinė degradacija jei žmogus vartoja alkoholį. 

Ar svarbus amžius ,kada pradedama vartoti alkoholį?

D.M. : Kuo jaunesnis žmogus, tuo jį stipriau paveikia alkoholis ir tuo lėčiau pasišalina ir iš organizmo. Be to jaunas organizmas dar yra augantis, todėl toksinų poveikis atsiliepia tolesnei veiklai ir ateičiai.


Ar gali būti riba, kurios neperžengiant galima vartoti alkoholį?

 D.M : Tokios ribos nėra. Net ir maža dozė apnuodija organizmą. Dažnai vartojant net ir mažais kiekiais, tai gali turėti neigiamos įtakos tolimesniam gyvenimui

Ar tiesa, kad maža dozė alkoholio padeda virškinimui?

 D.M : Ne. Net ir mažas kiekis alkoholio pakelia spaudimą, širdis dirba daug greičiau. Daug sveikiau jei tokie pokyčiai vyksta sportuojant, o ne vartojant alkoholį.

 
Ką patartumėte jauniems žmonėms?

 D.M. :Rasti kitokių laisvalaikio praleidimo būdų ir malonumų. Kad alkoholio vartotų kiek galima mažiau ar visai atsisakytų.


Taip pat šnekėjausi su psichologu, dr. Visvaldu Legkausku.

 Koks yra alkoholio poveikis mūsų poelgiams, mintims, elgesiui? Koks tas poveikis momentinis ir koks ilgalaikis?

 Alkoholis veikia smegenų žievę, tai užblokuoja ir išvaduoja mus nuo įvairių socialinių normų ir baimių. Trumpalaikis poveikis pasireiškia tuo, kad žmogus nesijaudina, dėl jį supančios aplinkos požiūrio, dėl savo elgesio, savotiškais išsilaisvina. Ilgalaikis – žmogus pripranta prie alkoholio. Ir jis jam tampa būtinas, kad padėtų pasiekti norimą būseną, kad žmogus pats sau neatrodytų keistas. Po to seka socialiniai veiksmai, nes viskas gyvenime tampa orientuota į alkoholį : pinigai, laika praleidimas, draugų pasirinkimas ir t.t. Priklauso nuo organizmo, kaip jis reaguoja į alkoholį, jei galime išgerti daug ir nepasigerti, kūnas nelaiko alkoholio nuodu, o tai didina vartojimo kiekius, ir atvirkščiai, jei supykina ar pasigeriama vos po kelių stikliukų, tada žmogaus organizmas stipriai priešinasi ir tai sumažina vartojimą. Taip pat priklauso nuo šeimos, aplinkos kurioje gyveni, kokios ten yra alkoholio vartojimo normos. Jei ji didelė tai ir bus normalu išgerti daugiau, jei mažesnė tai atvirkščiai.

 

 Kodėl jauni žmonės vartoja alkoholį?

 Dėl įvairių priežasčių: alkoholio gėrimo ritualo, noro atsipalaiduoti, susisieti su aplinką, artimais draugais, o vėliau tai jau tampa būtinybe, nes yra įpratimas.

 
Kokie yra sveiki ir blaivūs atsipalaidavimo būdai?

 Tai kartais net maži dalykai, kurie teikia džiaugsmą ir malonumą. Šokolado valgymas, geras laisvalaikis, būvimas su draugais. Tokių būdų yra tikrai daug.

Ką patartumėte?

 
Vartoti kuo mažiau alkoholio, aišku būtų neprotinga tikėtis, kad galima visai atsisakyti gėrimo. Susirasti kitokių laiko praleidimo būdų.

 

Girdėjome nuomones žmonių, kurie į alkoholį žiuri kitaip nei statistinis jaunas lietuvis. Jie turi tam pagrindą, ir jis yra labai tvirtas, tai išsilavinimas ir patirtis. Naivu būtų tikėtis, kad gali egzistuoti visuomenė be alkoholio, bet tam yra pavyzdžių arabų šalyse, kur tikėjimas (Islamas) draudžia vartoti alkoholį. Galima sakyti, kad ten kitokie žmonės, kita kultūra, bet tai tik pasiteisinimai. O pabaigsiu su palinkėjimu : kad kuo mažiau reikėtų alkoholio laimei.

Mykolas

Rodyk draugams

Komentarai (7)

 1. Ramune:

  mano vyras per alkoholio vartojima vos neatsidure po zeme, kepenis taip sugadino,ir ne tik kepenis o visa sveikata, bet siai dienai susitvarke,issigando. Dabar alkoholio nevartoja,geria sultis ,ir essentialio kapsules kepenu veiklai stabilizuoti,labai saunus vaistas jo deka sutvarke tulzi, kepenis ir virskinima.

 2. as zinau kaip paveike zmogu akkoholis ir nenoriu kad kiti zmones taip darytu :(

 3. Man 14 metu, mano klasiokai, bendraamziai geria tol kol nugriuna. As negeriu ir tuo didziuojuosi, nors klasiokai kartais mane pavadina ir keistuoliu. :)

 4. zilvinas:

  aplinkui draugai gerdavo ir rukydavo, as ne, dabar man 30 ir tuom labai dziaugiuosi, nes ju isgerinejimas del atsipalaidavimo privede juos prie priklausomybes, o as kompanijose esu ismokes buti linksmas ir blaivas, ir nekarta sako tas blaivas bet linksmiausias, neskaitant kad su amziumi, bendraujant su draugais pradeda ryskiai matytis skirtumas tarp gerianciu draugu su amziumi smarkiai silpnejancio mastymo, bet kokioj srity, atmintyje, skaiciavimuose, susikaupime, tarkim “brain buddies” per facebook surenku 4643k tasku, pabandyk! :)

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 5. „Būtų neprotinga tikėtis, kad alkoholio pavyks visai išvengti“ – didesnės nesąmonės nesu girdėjęs… ir iškur tokių gydytojų atsiranda…

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 6. svai gal butu gerai bet nevartoju nirko nei aukoholio nei cigareciu nas tai yra didele nsamone yra vaizdingas posakis jej rukai tai duonos neprasai geri gerk toliau musu neklausaii tai zinok kad tu durnelis:)

 7. Manau, kad siais laikais, kai sklando tiek skirtingu nuomoniu apie alkoholio zala, butina zinoti kas yra gerai, o kas ne, butent del to rekomenduoju bent karta apsilankyti kursuose apie alkoholio zala, patikekite tai tikrai naudinga. Rekomenduoju

Rašyti komentarą